Bevándorlás az Amerikai Egyesült Államokban és az Európai Unióban. Enyhíti vagy elmélyíti az öregedés okozta problémákat? = Immigration in the United States of America and the European Union. Helping to Solve the Financial Consequences of Ageing?

Gál, Zsolt (2008) Bevándorlás az Amerikai Egyesült Államokban és az Európai Unióban. Enyhíti vagy elmélyíti az öregedés okozta problémákat? = Immigration in the United States of America and the European Union. Helping to Solve the Financial Consequences of Ageing? Doktori (PhD) értekezés, Budapesti Corvinus Egyetem, Nemzetközi Kapcsolatok Doktori Iskola.

Teljes szöveg

[img]
Preview
PDF :
3MB
[img]
Preview
PDF : (az értekezés tézisei magyar nyelven)
364kB
[img]
Preview
PDF : (draft in English)
230kB

Kivonat, rövid leírás

A fejlett országok lakossága egyre inkább elöregszik. Az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a születések száma, a termékenységi mutató, vagyis az egy anyára jutó gyermekek átlagos száma valamennyi fejlett államban a reprodukciós szint (2,1) alá esett. Ezzel párhuzamosan fokozatosan emelkedik az átlagéletkor, az emberek egyre tovább élnek. Az idős, 65 év feletti lakosság aránya az össznépességen belül az elmúlt évtizedekben egyre emelkedett, és a prognózisok azt mutatják, hogy az elöregedés a jövőben gyors ütemben folytatódni fog. Eközben a munkaképes korú (14-65 év közötti) lakosok száma a fejlett országokban képtelen lépést tartani ezzel a növekedéssel, sőt számos államban stagnálni vagy egyenesen csökkenni fog. Az öregkori támogatási ráta (az egy idős, 65 év feletti lakosra jutó munkaképes korú lakosok száma) 1960 óta jelentősen visszaesett Európában és Amerikában egyaránt, s ez a tendencia a jövőben csak erősödni fog. Ez komoly kihívás elé állítja a (felosztó-kirovó elven működő) nagy állami szociális ellátórendszereket (nyugdíjrendszer, egészségügy). Ezek ugyanis a generációk közti szolidaritás elvére épülnek: a jelenlegi idős lakosok nyugdíját és egészségügyi ellátásának költségét a jelenlegi dolgozóktól levont járulékokból finanszírozzák. Ha romlanak az eltartók és eltartottak közötti arányok, akkor egyre kevesebb dolgozó befizetéseiből kell fedezni az egyre magasabb állami nyugdíj-és egészségügyi kiadásokat. Az Európai Unió (1995 és 2004 közötti) 15 tagállamában az állami nyugdíjkiadások aránya a bruttó nemzeti terméken belül 1960 és 2000 között 6 százalékról 12-re emelkedett, és ha nem történik jelentős változás a demográfiai tendenciákban, a gazdasági folyamatokban és a nyugdíjrendszer jellegében, akkor az elkövetkező évtizedekben 20 % közelébe, finanszírozhatatlan szintre emelkedhet (Mc Morrow – Werner [2002] p. 12). (...) Ennek az értekezésnek az a célja, hogy megvizsgálja, mennyiben járható út az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió tagállamai számára a munkaképes korú lakosság növelése a bevándorlás útján, a társadalmak elöregedésének ellensúlyozására.

Tétel típusa:Disszertáció (Doktori (PhD) értekezés)
Témavezető:Palánkai Tibor
Kulcsszavak:migráció, munkaerőpiac, integráció
Tárgy:Munkaügy
Társadalombiztosítás, szociálpolitika, egészségügy
Nemzetközi kapcsolatok
Azonosító kód:300
Védés dátuma:10 június 2008
Elhelyezés dátuma:10 Jun 2008
Last Modified:28 Sep 2013 14:38

Csak a repozitórium munkatársainak: tétel módosító lap

Letöltések

Letöltések száma az elmúlt két évben, havonkénti bontásban

View more statistics